Przekazując zakończony projekt graficzny, należy zapisać go w odpowiednim formacie. Ale w jakim? Przedstawimy Wam najpopularniejsze i wyjaśnimy, czym się różnią.
Pliki otwarte i spłaszczone
Grafiki rastrowe oraz wektorowe mogą mieć dwa stany zapisu (zależne też od formatu). Pierwszy z nich – otwarty pozwala na edycję, należy pamiętać, że takich plików wówczas nie otworzymy w płaskich formatach rastrowych. Stan spłaszczony nie umożliwia wprowadzenia zmian. Jeśli klient prosi nas o przesłanie pliku otwartego oznacza to, że w przyszłości będzie chciał go edytować.
JPG/JPEG – Joint Photographic Experts Group
To format znany przez wszystkich, bo właśnie w nim zapisywane są zdjęcia i większość plików rastrowych. W plikach JPG nie możemy zapisywać warstw, dlatego nie będzie to nigdy forma otwarta. Często zapisywane są tak projekty przygotowane do druku. Format ten bazuje na stratnej kompresji, w której możemy sterować wartością w skali od 1 do 100, równocześnie zmniejszając wagę pliku.
PNG – Portable Network Graphics
Format również wykorzystywany do plików rastrowych. Stosując o możemy zapisać grafikę z przezroczystym tłem. PNG Dzieli się na dwa warianty: PNG 8 – gdy zależy nam na małej wadze pliku i PNG 24 – gdy ważna jest dla nas jakość (forma kompresji bezstratnej).
GIF – Graphics Interchange Format
W tym formacie również zapiszemy pliki rastrowe lecz z ograniczeniem do 256 kolorów na obraz. Pozwala zapisać także proste animacje stworzone z kilku obrazów lub krótkich kadrów.
PDF – Portable Document Format
Jeden z najpopularniejszych formatów do przesyłania treści tekstowych lub prezentacji. Cechuje go możliwość przesyłania plików spłaszczonych i otwartych (także wektory). Dużą zaletą jest możliwość otwarcia tego formatu przez prawie wszystkich użytkowników (nawet w przeglądarce internetowej). Zapisując pliki do druku jako PDF mamy pewność, że nie będzie błędów po przesłaniu. To również dobry wybór do zapisu logo, także jako wektor.
SVG – Scalable Vector Graphic
To popularny format grafiki wektorowej, który najczęściej wykorzystuje się na stronach internetowych. Można zapisać w nim grafikę statyczną oraz animowaną. Czasem pliki SVG uznaje się za otwarte, jednak niektórych funkcji programów graficznych nie da się zapisać za jego pomocą. Większość aplikacji do grafiki wektorowej powinna otworzyć ten format.
Jeśli nie macie pewności, warto zawsze zapytać specjalistę – grafika o odpowiedni format. Może to ułatwić nie tylko przesłanie, ale także druk lub ewentualną edycję pliku.