Nieraz zdarza się, że szukamy darmowych grafik lub zdjęć na swoją stronę internetową, bloga czy do prezentacji. Często w takiej sytuacji sięga się do „Google Grafika”, lecz nierzadko jest to niezgodne z prawem. Gdzie szukać bezpłatnych fotografii?
Zanim polecimy wam nasze ulubione portale, musimy powiedzieć kilka słów o prawach autorskich. Pobierając cokolwiek z Internetu, należy zwrócić uwagę na warunki licencji, ponieważ dostarcza ona informacji, w jaki sposób możemy wykorzystać zdjęcie, o ile w ogóle możemy to zrobić. Najpopularniejszym systemem licencjonowania grafik i fotografii są tzw. licencje Creative Commons. Najczęściej spotyka się jej trzy rodzaje:
CC0 – oznacza, że autor zrzekł się całkowicie praw do swojego dzieła, zatem możemy je dowolnie kopiować, przerabiać, rozpowszechniać, modyfikować i używać komercyjnie.
CC-BY – ta licencja również pozwala na to, co CC0, ale pod warunkiem, że za każdym razem oznaczymy autora oryginalnej pracy.
CC-NC – w tym przypadku mamy pozwolenie na wszystkie wymienione powyżej czynności, ale z tym wyjątkiem, że oryginalny utwór nie zostanie użyty komercyjnie.
Posiadając tę podstawową wiedzę o licencjach, możemy przystąpić do przeglądania darmowych stocków. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze sprawdzić licencję, bo banki zdjęć aktualizują swoje regulaminy, przez co warunki użytkowania grafik i zdjęć mogą ulec zmianie.
Jakie strony polecamy?
www.pexels.com Strona z darmowymi zdjęciami, nastawiona na piękne krajobrazy i portrety.
www.pixabay.com Serwis z fotkami o przeróżnej stylistyce i tematyce.
www.unsplash.com Miejsce, w którym znajdziecie mnóstwo pięknych fotografii przypominających najlepsze zdjęcia z Instagrama.
www.freepik.com Tutaj więcej grafiki — portal jest nastawiony na udostępnianie wektorów, choć zdjęcia też można tam znaleźć.
www.flaticon.com To witryna, na której są tylko i wyłącznie ikony, bo ładne ikonki zawsze się przydają.
Mamy nadzieję, że dzięki tym bankom grafik wasze strony i prezentacje będą jeszcze piękniejsze. 😊
Zaufali nam:
Spółka Multum PR sp. z o.o. jest beneficjentem programu Tarcza Finansowa PFR 2.0, w ramach której otrzymała subwencję finansową w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.