Benefity na nowo
Badania satysfakcji i zaangażowania pracowników to jedno z zadań, które wykonujemy regularnie, zarówno w dużych firmach produkcyjnych, jak i niewielkich startupach. Od zawsze w ankietach pytamy m.in. o samopoczucie pracowników i o ich poczucie bezpieczeństwa. Niestety – mamy złe wieści. W niepewnych czasach pracownicy czują się coraz mniej bezpiecznie.
W badaniach pracowników często wskazywane są problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Jeszcze niedawno niektórzy mówili „Pracowniku, radź sobie sam”. Teraz, gdy problem stał się powszechny i może mieć bezpośredni wpływ na biznes, my – pracodawcy – musimy przejąć inicjatywę i zadbać o dobre samopoczucie. Jak pielęgnować kondycję emocjonalną naszych pracowników? Czas na zmianę benefitów. Co teraz się sprawdza?
- Pakiet medyczny – większość firm go posiada, ale tylko niektóre rozszerzyły go o porady psychologiczne i psychiatryczne.
- Edukacja – listę szkoleń rozwojowych należy uzupełnić o warsztaty z radzenia sobie ze stresem, z treningu emocjonalnego, budowania motywacji, zachowania w sytuacjach stresowych, stawiania granic, wellbeingu itp.
- Prezent – jeden z naszych klientów, z okazji dnia kobiet, zamiast kwiatków sprezentował swoim pracownicom „Czułą przewodniczkę. Kobiecą drogę do siebie” Natalii de Barbaro. Inny – z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego – „Spa dla umysłu” Rafała Ohme i Uli Dąbrowskiej.
- Ubezpieczenie – jeśli jeszcze nie masz tego benefitu w swojej firmie, powinno się to rozważyć jako element budowania bezpieczeństwa; warto poszerzyć go o ochronę rodziny pracowników.
- Rodzina, dzieci – paczki na święta, pikniki rodzinne, pakiety dla noworodków, bilety na eventy dla maluchów – zaopiekuj się tym, co ważne dla pracowników!
- Praca elastyczna – jeśli obowiązki na to pozwalają – choć nie na siłę – warto dać pracownikom wybór. Większość oczekuje elastycznego trybu pracy (badani mówią o ponad 86% pracowników, którzy oczekują takiej formy pracy), jednocześnie większość z nich nie chce tego w pełnym wymiarze. Obserwując rekrutację w branży IT widzimy, że duża część kandydatów pyta się o możliwość pracy w biurze, o zespół, o współpracowników, o zwyczaje panujące w firmie. Lubimy wolność, ale wciąż jesteśmy ludźmi, którzy potrzebują interakcji, budowania relacji, przynależności do grupy itp.
- Dodatkowe dni wolne – na poratowanie złamanego serca, na działania społeczne, na dowolny cel, tj. Netflix, który nie limituje dni wolnych i pozwala pracownikom zdecydować kiedy chcą pracować.
- Zwierzaki – sporo firm pozwala na przyprowadzenie psa lub kota do pracy; zapewnia miskę, karmę oraz zabawki dla zwierzaków.
- Fizjoterapia – masaże nie tylko zmniejszają ból, ale skutecznie relaksują i poprawiają samopoczucie. Standardem w wielu firmach stało się zatrudnianie specjalistów, którzy zajmują się fizjoterapią.
- Dieta – zmiana cateringu obsługującego firmową kantynę, który zapewni wartościową i zbilansowaną dietę. Jedna z zaprzyjaźnionych z nami firm zatrudniła szefa kuchni, by poprawić jakość serwowanych posiłków.
- W zgodzie z naturą – co łączy lotnisko w Oslo z miastem-państwem Singapur? W obu tych miejscach architekci postawili na zieleń, równowagę pomiędzy nowoczesnością a naturą. Zielone wnętrza ułatwiają koncentrację, sprawiają, że pracownicy chętniej przychodzą do biur, lepiej się w nich czują, panuje tam lepsza atmosfera. Dzięki roślinom poprawia się także jakość powietrza.
Trwa wielka weryfikacja benefitów w firmach. To, co było dobre kilka lat temu, już się nie sprawdza. Większość przedsiębiorstw pochyla się właśnie nad listą dodatków pozapłacowych i dopasowują ją do burzliwych czasów. Jeśli potrzebujesz pomocy, odezwij się do nas. Wspólnie wypracujemy pakiet wartościowych benefitów.