Strona kariery, czyli kompendium wiedzy o pracodawcy

Jesteśmy ciekawi, drogi pracodawco, kiedy ostatni raz wchodziłeś na własną stronę kariery. A może w ogóle jej nie masz? Jeżeli tak właśnie jest, to już spieszymy z wyjaśnieniem – po co firmom zakładka kariery i czego nie może na niej zabraknąć?

Zacznijmy od ciekawostki. Czy wiesz, że ok. 85% kandydatów przygląda się ofertom pracy bezpośrednio na stronach pracodawców? Dodatkowo 60% szuka tam informacji o firmie, by móc dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej*. To właśnie dlatego, podczas pracy nad strategią employer brandingową, sugerujemy naszym klientom, by pochylili się nad swoją „www” – w szczególności nad miejscem poświęconym karierze w firmie. Z naszej perspektywy powinno być to kompendium wiedzy o pracodawcy, które nie tylko dostarczy informacji o tym, na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje, ale także zaznajomi potencjalnych pracowników z charakterem i kulturą firmy. Strona kariery to jedno z podstawowych narzędzi używanych do budowania marki pracodawcy i warto wykorzystać potencjał, który ze sobą niesie.

Na co zwrócić uwagę tworząc stronę www dotyczącą pracy/kariery w firmie?

1. Pierwsze wrażenie

Świat się zmienia, ludzie i ich oczekiwania także. A czy Twoja strona nadąża za aktualnymi trendami? Nie mówimy jedynie o SEO, ale także o dostosowaniu do urządzeń mobilnych, user experience oraz odbiorem wizualnym. Zwróć uwagę, by zakładka była czytelna, intuicyjna, ale także atrakcyjna i nowoczesna. Pamiętaj, że część treści możesz przedstawić np. w formie infografik czy video (jest to obecnie najbardziej przyjazna forma dla odbiorców). Zwróć uwagę również na to, by styl pasował do branży, w której działasz i do twoich odbiorców.

2. Czym się zajmujesz?

Oczywiście mamy tu na myśli bardziej ogólne spojrzenie, tzn. czym zajmuje się firma – jakie świadczy usługi/oferuje produkty. Warto przedstawić krótką historię przedsiębiorstwa i wyszczególnić jej sukcesy i/lub ważne momenty, np. istotne nagrody czy współprace. Nie zapomnij o przedstawieniu kultury firmy – wartości, jakimi się kieruje i korzyści, które gwarantuje swoim pracownikom.

3. Proste aplikowanie

Jeżeli kandydat jest już na twojej stronie, to powinien móc aplikować na wybrane stanowisko bezpośrednio na niej. Nie odsyłajmy go do zewnętrznych portali – to zbyt duże ryzyko utraty talentu na rzecz konkurencji. Zadbaj, by potencjalny pracownik miał możliwość wglądu w aktualne rekrutacje oraz łatwego aplikowania przy pomocy np. prostego formularza. Zadbaj o wszystkie aktualne zgody na przetwarzanie danych osobowych i RODO.

4. Etapy rekrutacji

Choć to istotny element z punktu widzenia kandydata, niewiele firm udostępnia taką informację. A szkoda, bo proces można przedstawić w sposób kreatywny, a przy okazji „przemycić” trochę kultury organizacyjnej firmy.

Przykład: kariera.sniezka.pl/#recruitment

5. Benefity

Tym, co (poza wynagrodzeniem) interesuje kandydatów są wszelkie benefity. Czasami mogą mieć decydujący wpływ na to, czy potencjalny pracownik zdecyduje się na twoją propozycję, czy jednak wybierze konkurencyjną ofertę. Warto zatem zadbać o transparentność w tej kwestii i w sposób przystępny (a przy okazji atrakcyjny) przedstawić listę oferowanych przez firmę dodatkowych świadczeń.

6. Możliwość rozwoju

Kolejnym elementem, który jest istotny z punktu widzenia kandydata, jest informacja o możliwości rozwoju w danej firmie. Czy firma zapewnia szkolenia? Czy każdy może z nich korzystać? Czy stanowisko, na które aplikuję, ma określoną ścieżkę potencjalnego rozwoju/awansów? Czy osoba zainteresowana zatrudnieniem w twojej firmie ma dostęp do takich informacji?

7. Materiały własne

To, co według nas mocno kłuje w oczy, to „stockowe” (kupione z bazy) zdjęcia wykorzystywane na stronach kariery. Jesteśmy zwolennikami może mniej doskonałych, ale za to prawdziwych materiałów, prosto z wnętrza (i serca) firmy. Pochwal się talentami, które masz na pokładzie. Możesz dodatkowo poprosić o krótką rekomendację dotyczącą pracy w firmie. Czy jest coś, co może nas bardziej przekonać do podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie niż szczere, pozytywne opinie obecnych (i byłych) pracowników?

A teraz zachęcamy, żebyś odwiedził/a swoją zakładkę kariery i zrobił/a mały audyt. Jeżeli nie wiesz jak, napisz do nas na biuro@multumpr.pl, a chętnie pomożemy ci w analizie oraz podpowiemy, co można zrobić, by strona jeszcze lepiej spełniała swoją rolę

*Raport: Strona kariera z perspektywy kandydata, erecruiter.pl, 2021