Wizualizacja danych – 5 narzędzi, które sprawią, że Twój raport przyciągnie wzrok

Koniec roku wiąże się zwykle z podsumowaniem i raportowaniem naszych działań. Wyniki finansowe, przeprowadzone kampanie, badania. Tworzenie takich dokumentów nie zawsze jest łatwe, a ich czytanie przyjemne. Podpowiemy Wam, jak to zmienić, by odbiór danych był przystępny i ciekawy.

Forma dokumentu

O wiele przyjemniej ogląda się prezentację niż wielostronicowy dokument. Dlatego radzimy, by skorzystać z narzędzi takich jak PowerPoint lub Canva (online). To drugie pomoże również w stworzeniu innych grafik.

Dostępność wielu szablonów oraz możliwość przesłania swoich plików sprawi, że nawet „graficzny laik” będzie mógł przygotować estetyczny raport.

Wizualizacja danych

Tabele – jest to jedna z najpopularniejszych form. Przy tworzeniu raportu warto postarać się, aby nie były „bez charakteru”. Dodajmy im koloru, wyróżniając najważniejsze dane. Pamiętajmy o podkreśleniu tytułów kolumn i wierszy. To wszystko sprawi, że będą one nie tylko przyjemniejsze w odbiorze, ale także łatwiejsze do zapamiętania.

Źródło: xmind.net

Wykresy – podobnie jak przy tabelach, pamiętaj, by urozmaicić ich wygląd i podkreślić najważniejsze informacje. Tutaj należy być konsekwentnym w kolorach, by odbiorca nie miał trudności w odczytaniu wykresu. Aby jeszcze to ułatwić, skorzystaj z narzędzi, które sprawią, że Twoje dane będą mieć historię. Jednym z nich jest Public Tableau. Stworzysz tutaj nie tylko wykresy kołowe lub słupkowe, ale także bąbelkowe oraz znajdziesz urozmaicone wersje standardowych form prezentacji danych, do których dodane będą uzupełniające grafiki.

Źródło: xmind.net

Drzewa – bardzo obrazowa forma. Pomaga kojarzyć ze sobą dane oraz pokazuje ciąg przyczynowo-skutkowy. Narzędzia, które pomogą w stworzeniu tej formy wizualizacji to Canva, Easel.ly lub Xmind.

Chmury – dobry i niestandardowy sposób na pokazanie najczęściej powtarzających się słów. Można jej użyć, by pokazać odpowiedzi z badań, często szukane frazy czy tagi. Wyrazy ustawione są od największego (duża liczba powtórzeń) do najmniejszych (mała liczba powtórzeń). Co ciekawe, chmura może przybrać dowolny kształt – serce, samochód, kubek, dłoń, itp. Co nam się podoba lub co nawiązuje do przedstawionego w raporcie celu. Narzędzie, które pomoże w stworzeniu takiej wizualizacji to World Art. Dodatkowym plusem jest możliwość wgrania pliku z Excela z posegregowanymi danymi.

Źródło: wordart.com

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam w stworzeniu ciekawych raportów i sprawią, że odbiorcy nie będą niechętnie wzdychać na myśl o kolejnych listach i tabelach, ale zobaczą przyjemne dla oka wizualizacje.

Linki do narzędzi: